Brook przywiezie "Hamleta"

Po sesji poświęconej Gurdżijewowi zakończonej w sobotę we wrocławskim Ośrodku Grotowskiego
Artykuł archiwalny; Gazeta Wyborcza

Trzy dni projekcji filmowych i dwa dni rozmów Petera Brooka, Jamesa Moore'a, Laurence'a Rosenthala i Tilo Ulbrichta wypełniły program konferencji o Georgiju Gurdżijewie - tajemniczym mistyku, który fascynował m.in. Jerzego Grotowskiego.

Na spotkaniu z dziennikarzami przed konferencją poinformowano, że w przyszłym roku Brook przywiezie do Wrocławia swoją ostatnią realizację teatralną - "Hamleta". Andrzej Łoś, wiceprezydent miasta, zaoferował pieniądze na ten cel z rezerw celowych Urzędu Miejskiego

Trzy dni

Od czwartku do soboty sale wrocławskiego Ośrodka Grotowskiego odwiedziło około stu osób (naukowców, dziennikarzy, miłośników i praktyków muzyki, sztuki teatru i filozofii), które słuchały refleksji gości Ośrodka o osobie i dziele Georgija Gurdżijewa - inspiratora pisarzy, psychologów, filozofów i reżyserów, którzy w Europie Zachodniej stworzyli kilka tysięcy grup gurdżijewowskich. Wśród uczestników konferencji widzieliśmy m.in. Alinę Obidniak, teatrologów Janusza Deglera, Józefa Kelerę, Zbigniewa Osińskiego, Ireneusza Guszpita, kilkunastu studentów wrocławskiej PWST.

Kim jestem?

Jak mówił autor biografii Gurdżijewa James Moore, praca w grupach gurdżijewowskich pomaga odpowiedzieć na pytanie "kim jestem?" wobec niezborności nauki i religii. - Ale niech Bóg zabije tego, który nie wie, a wskazuje innym drogę - przestrzegał słowami mistrza angielski pisarz. Gurdżijew, sam zainspirowany mistykami pochodzącymi z Azji Centralnej, umiał przekonać do tych idei ludzi Zachodu. Uwolnienie się od metafizycznego lęku jest najważniejszym celem działania tych grup. - Gurdżijew domagał się, aby każdy z jego uczniów weryfikował prawdę własnym doświadczeniem - mówił Peter Brook.

Poza poznaniem

- Życie Grotowskiego było niezwykłe - wspominał Brook. - Pewnego dnia powiedział mi: "Jest tylko jedna rzecz, której pragnę. Chciałbym chociaż na moment przed śmiercią zajrzeć poza zasłonę świata zmysłów. Chciałbym zobaczyć i zrozumieć, co naprawdę znajdę poza naszym poznaniem". Dla nas wypowiedzenie takiego zdania jest łatwe. Ale wiemy, że Grotowski każdą chwilę poświęcał na dążenie w tym kierunku. Kiedykolwiek się spotkaliśmy, zawsze w pewnym momencie rozmowy pojawiało się nazwisko Gurdżijewa - opowiadał reżyser "Mahabharaty". Zdaniem Brooka Grotowski nie powielał Gurdzijewa. - Szedł własną drogą, niemożliwą do skopiowania.

Filmowa biografia

Spotkanie "W stronę esencji. Georgij Iwanowicz Gurdżijew - oddziaływanie i znaczenie" w sobotę zmieniło się z konferencji w cykl czterech odrębnych spotkań-rozmów prowadzonych przez Brooka, Moore'a, Rosenthala i Ulbrichta.

Film "Spotkania z niezwykłymi ludźmi", wyreżyserowany przez Brooka w latach 70., okazał się, niestety, raczej mizerną artystycznie biografią Gurdżijewa, ale to jedyny zapis, który pokazuje publicznie "święte tańce", umożliwiające rytualne poznanie tajemnicy życia. Sceptycy mogli kupić wydawnictwo poświęcone Gurdżijewowi z tekstami Carriere'a, de Panafieu, Grotowskiego i Brooka. Konferencję przygotowali Jarosław Fret, zastępca dyrektora Ośrodka Grotowskiego, i Grzegorz Ziółkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Georgij Gurdżijew - pół Grek i pół Ormianin - mędrzec i ezoteryk. W 1920 roku przeniósł się z grupą uczniów z Rosji do Paryża, gdzie założył Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka. Badał naturę ludzką, był mistrzem w wynajdywaniu ludzkich słabości. Zajmował się m.in. enneagramem, czyli tajemniczą figurą złożoną z dziewięciu punktów połączonych liniami, w której ponoć zakodowana jest cała wiedza o człowieku. Opowiadał, że w bractwach sufich (mistycznych zakonach muzułmańskich) w Persji i Indiach - praktykuje się tańce oparte na wzorze enneagramu, a w figurach tych tańców zawiera się tajemny przekaz. Zmarł w 1949 roku.

Strona ta pochodzi z internetowych stron Gazety Wyborczej.
Artykuł archiwalny (11-11-2001 16:33); Wrocław


Artykuły i fragmenty książek

Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej strony:
07-06-2004

Kontakt z autorem strony - e-mail:
Arkadiusz Choczaj
sufizm@poczta.onet.pl