Spacer Sułtana Veled'a

Spacer Sułtana Veled'a; 2K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.
  
Szejk wykonuje krok przed swoje miejsce, pochyla swoją głowę i zaczyna powoli spacerować dookoła pomieszczenia - semahane. Derwisze podążają za nim, okrążając je trzykrotnie , zatrzymując się aby ukłonić się sobie wzajemnie, w miejscu gdzie stał Szejk. Kiedy derwisze kłaniają się sobie, spoglądają pomiędzy brwi derwisza stojącego przed nimi i kontemplują boską manifestację wewnątrz niego.
   Derwisze kłaniający się sobie nawzajwem; 4K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.
Pochyleni derwisze; 2K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.
  


Ta część ceremonii sema jest nazywana - Spacer Sułtana Veled'a - w celu wyrażenia szacunku wobec syna Rumiego, i symbolizuje ludzką tożsamość i jego miejsce wewnątrz kręgu. Po trzykrotnym okrążeniu pomieszczenia ostatni derwisz wykonuje pokłon, na miejscu Szejka, i powraca na swoje miejsce, podobnie jak Szejk, który również powraca na swoje miejsce.

     
Semazens zdejmują swoje okrycia; 4K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.
  


Następnie Semazens kłaniają się, zdejmują swoje okrycia, całują je i pozwalają im opaść na podłogę. Wykonując to symbolicznie porzucają swoje ziemskie przywiązania i przygotowują się do rozpoczęcia wirowania dla Boga. Powracają na swoje miejsca i stają ze skrzyżowanymi ramionami na piersiach, z prawą ręką przykrywającą lewą.

   Derwisze na swoich miejscach; 4K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.

 

Poprzednia strona / Sema / Następna strona


Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej strony:
00-04-02 11:52:57

Kontakt z autorem e-mail:
Arkadiusz Choczaj