Wirowanie

Wirowanie; 2K. Ilustrowane przez  Ingrid Schaar.
  
Wszyscy derwisze rozchylają swoje ramiona i wirują, podczas gdy Szejk pozostaje na swoim miejscu, muzycy grają a chór intonuje melodie. Semazens - osoby wirujące rozkładają swoje ręce, prawą dłoń zwracając w górę a lewą w dół. Energia z góry wchodzi przez prawą dłoń, przechodząc przez widzialny kanał ciała, a następnie przechodzi przez lewą dłoń do ziemi.

Podczas gdy semazens wirują, semazenbashi - mistrz tańca powoli spaceruje pośród nich, sygnalizując swoimi oczyma lub pozycją ciała, w celu korygowania ich szybkości lub postawy podczas wirowania. Derwisze wirują w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, cicho powtarzając "Allah, Allah."
Wirowanie; 2K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.
Przygotowania do wirowania; 1K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.   


Po około dziesięciu minutach muzyka milknie i derwisze zakończają obrót i stają zwróceni w kierunku Szejka. Ten ruch jest tak szybki, że ich falujące poły owijają się wokół ich nóg, podczas gdy oni oddają pokłon w kierunku Szejka.

Ta kolejność rytuału, zwana selam, jest powtarzana jeszcze trzykrotnie. Podczas czwartego selam, Szejk powoli wchodzi do kręgu i wiruje w środku, podobny do słońca poruszającego się z planetami krążącymi wokół niego.

Wirowanie Szejka ; 3K. Ilustrowane przez Ingrid Schaar.

Poprzednia strona / Sema / Następna strona


Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej strony:
00-03-02 23:46:13

Kontakt z autorem e-mail:
Arkadiusz Choczaj