Hazrat Inayat Khan


Hazrat Inayat Khan

Hazrat Inayat Khan
(5.VII.1882 - 5.II.1927)

Pir-O-Murszid Hazrat Inayat Khan urodził się w Baroda, w Indiach 5 lipca 1882 w rodzinie wielkich muzyków. Poświęcił swoje wczesne życie przywróceniu duchowej wartości muzyce poprzez podróżowanie i wykonywanie jej we wspaniaym klasycznym stylu. Jeden z największych mecenasów muzyki Nizam z Hyderabadu poruszony jego kunsztem muzycznym przyznał mu najwybitniejszy muzyczny tytuł w Indiach: Tansen Indii.

Kiedy Inayat Khan wypełnił swój muzyczny cel, zaczął szukać duchowego nauczyciela. Odnalazł swojego idealnego nauczyciela w osobie Hazrat Abu Hashim Madani, sukcesora jednej z gałęzi sufickiego Zakonu Czisti w Indiach. Po przyjęciu uświęconej inicjacji przeszedł przez kurs praktyk w czterech Szkołach Sufickich: Chishti, Naqszbandi, Qadiri i Shurawardi. Przed śmiercią Abu Hashim Madani wezwał swojego ucznia Inayat Khan'a do swojego łoża, by pobłogosławić go i polecił mu przyniesienie Orędzia Sufizmu na Zachód mówiąc, że otrzymał to polecenie wewnętrznie od samego Moinuddin Chisti - założyciela Zakonu Czisti w Indiach.

Podążając za wezwaniem Boga Inayat Khan opuścił Indie 13 września 1910 roku. Pojechał do Ameryki i założył Zachodni Zakon Sufi. Później podróżował po Europie i Rosji siejąc nasiona sufizmu. Napisał wiele książek, które stały się klasyką tego tematu.

Linki polskojęzyczne - Hazrat Inayat Khan:

Linki angielskojęzyczne - Hazrat Inayat Khan:

Hazrat Inayat Khan Hazrat Inayat Khan Hazrat Inayat Khan
Hazrat Inayat Khan Hazrat Inayat Khan Hazrat Inayat Khan

Poprzedni / Następny


Album

Strona główna

Ostatnia aktualizacja tej strony:
00-02-08 18:26:14

Kontakt z autorem e-mail:
Arkadiusz Choczaj